Оформлення квартири після смерті мами
Питання оформлення неприватизованої квартири у спадщину є злободенним та водночас доволі складним. Тому спробуємо розглянути його з точки зору національного законодавства і практики Верховного суду України.
Так, стаття 345 ЦК України закріплює право фізичних або юридичних осіб набувати право власності на майно у разі приватизації державного і комунального майна.
Згідно Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина, який постійно мешкає у квартирі (будинку), відносно якої вирішується питання про передачу у власність.
Згідно зі статтею 1216 ЦК України спадкуванням вважається перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У постанові від 11 грудня 2013 року у справі №6-121цс13 Верховний Суд зазначив, що у разі, коли громадянин, який висловив волю на приватизацію займаної ним квартири, помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію, але після збігу встановленого частиною третьою статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» строку, до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати визнання за ними права власності на таку квартиру.
Згідно з іншою правовою позицією Верховного суду України, висловленою у Постанові Пленуму Верховного суду від 22 грудня 1995 року N 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності», спадкоємці наймача квартири вправі вимагати визнання за ними права власності у разі, якщо наймач звертався з належною заявою про її приватизацію, однак ця заява не була розглянута або в її задоволенні було незаконно відмовлено.
Підсумовуючи зазначимо, що підставою для набуття права власності на неприватизовану квартиру може слугувати ситуація, коли спадкодавець подав у встановленому порядку заяву про її приватизацію, однак квартира безпідставно не була передана йому у власність.