ЯК ОТРИМАТИ ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ ЗА НАБУВАЛЬНОЮ ДАВНІСТЮ?
Набуття права власності на земельну ділянку за так званою набувальною давністю регулюється статтями 344 Цивільного кодексу України та 119 Земельного кодексу України. Останньою передбачено право громадян набувати право власності на землю за давністю користування ділянкою. Тобто громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування.
При цьому добросовісне користування пов’язане, насамперед, із оплатою податку на землю або ж із поданням заяви на адресу компетентного органу про закріплення за громадянином цієї ділянки тощо.
Своєю чергою відкрите користування земельною ділянкою передбачає, що інформація про таке користування була відома державним органам, однак вони не порушували питання про самовільне використання особою земельної ділянки.
Зрештою, безперервне користування означає, що земельна ділянка знаходилася в експлуатації постійно не менше 15 років.
Саме наявність усіх зазначених ознак користування землею породжує у громадянина право на звернення до місцевої ради або районної державної адміністрації з клопотанням про передачу відповідної земельної ділянки у власність.
Передача у власність земельної ділянки на підставі набувальної давності відбувається у порядку, визначеному для безоплатної передачі земельних ділянок у власність статтею 118 Земельного кодексу України.
Наголошуємо, що статтею 344 Цивільного кодексу України визначено, що право власності на нерухоме майно, яке підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.
Таким чином, якщо Ви добросовісно, відкрито і безперервно користувались земельною ділянкою понад 23 років Ви маєте право набути її у власність за давністю користування на умовах та в порядку, визначеному чинним законодавством України.